Porady
Przed demonstracją - POZNAJ SWOJE PRAWA i dobre praktyki
Porady - Demonstracje
środa, 08 listopada 2017 15:59
"Odmawiam składania wyjaśnień" - przewodnik demonstranta i demonstrantki, czyli najczęściej zadawane pytania

Tekst podzielony jest na trzy części:

- pytania dotyczące samej demonstracji;
- uprawnień policji w trakcie tzw. czynności i nagrywania tychże czynności;
- sytuacji zatrzymania.

Prosimy, dla zachowania bezpieczeństwa swojego, bliskich ci osób i innych uczestniczących, zapoznaj się z tymi informacjami jeżeli zamierzasz brać udział w demonstracji.

Dodatkowo: kiedy przyjdziesz na miejsce demonstracji, rozejrzyj się za ulotkami antyrepresyjnymi - będą rozdawane wśród uczestniczek / uczestników. Znajdziesz tam nie tylko porady, ale też numer grupy antyrepresyjnej - zapisz go na skórze!


1. DEMONSTRACJA

Czy na demonstracji mogę się maskować?

Tak! Maskowanie się podczas demonstracji jest w dalszym ciągu dozwolone. Kilka lat temu pojawił się pomysł wprowadzenia zakazu maskowania się, jednak nie został on ostatecznie wprowadzony w życie, ponieważ – jak uznał trybunał konstytucyjny – zakaz taki naruszyłby wolność jednostki do pozostania anonimową: http://trybunal.gov.pl/fileadmin/content/omowienia/Kp_1_04_PL.pdf

W ustawie o zgromadzeniach z 2016 rou nie ma słowa o zakazie maskowania.
Więcej…
 
Adresy więźniów
Porady - Więzienie
niedziela, 09 marca 2014 00:00

Napisz do więźnia!

Informacje o tym, dlaczego i jak rozpocząć korespondencję z więźniami, znajdziecie tutaj.

Adresy więźniów

Więcej…
 
Podstawy kontaktów z policją
Jeśli nigdy nie miałeś niemiłych doświadczeń z funkcjonariuszami policji, prawdopodobnie nie wiesz jak w takich sytuacjach się zachować. Niniejszy poradnik napisany został w celu uświadomienia zwykłych ludzi o przysługujących im prawach. Nie jest idealny i będzie uaktualniany - prosimy więc o przysyłanie uwag.

Możesz też zapoznać się z naszą broszurą "Odmawiam składania wyjaśnień"


Zmieniony: poniedziałek, 11 lutego 2019 13:20
Więcej…
 
Paczka dla więźnia
Porady - Więzienie
środa, 04 lutego 2009 13:49

Talon

Każdemu osadzonemu przysługuje 1 talon na miesiąc na paczkę żywnościową o ciężarze nieprzekraczającym 5 kilogramów. Dodatkowo raz na miesiąc (lub w miarę potrzeb) przysługuje więźniowi talon higieniczno-odzieżowo-tytoniowy (hot) bez ograniczeń wagowych (oczywiście nie należy na niego słać np. 10 kg proszku do prania). Talon dodatkowy przysługuje niektórym więźniom z tytułu pełnionych funkcji (np. kajfusom), innym przyznaje dyrektor aresztu śledczego bądź zakładu na ich prośbę. Prośby o dodatkowy talon muszą być dobrze uzasadnione, dobrym i sprawdzonym motywem jest dieta wegetariańska bądź wegańska. W tym szczególnym przypadku przydaje się wcześniej prośbę skierować do lekarza więziennego w celu jej zaopiniowania, zwiększa to szansę na pozytywną decyzję. W razie niemożności uzyskania dodatkowego talonu pozostaje umowa z więźniem, który nie otrzymuje pomocy z zewnątrz. Zwykle jest to kwestia wymiany talonu na parę paczek papierosów. Ważne jest w tym przypadku podanie danych nadawcy bo przy odbiorze trzeba koniecznie je podać. Po otrzymaniu talonu więzień musi przesłać go rodzinie, przyjaciołom, kolegom bądź wspierającym go grupom ACK.

Więcej…
 
List do więźnia
Porady - Więzienie
środa, 04 lutego 2009 13:47
Jednym z głównych powodów, dla których ludzie odkładają swoje zaangażowanie dla wspierania więźniów, jest lęk przed napisaniem pierwszego listu do więźnia. Bardzo trudno jest napisać list do kogoś, kogo się nie zna: ludzie nie wiedzą co napisać, czują, że są rzeczy, o których pisać nie powinni albo też myślą, że więźniowie nie będą zainteresowani tym, co oni mają do przekazania. Takie były problemy, które większości z nas udało się przezwyciężyć - poniżej więc chcemy przekazać parę rad, dla tych którzy chcą robić to po raz pierwszy. Nie są to jakieś sztywne reguły i nie mieliśmy możliwości rozwiązania wszystkich problemów związanych z pisaniem listów. Każdy pisze po swojemu... Mamy jednak nadzieję, że będzie jakiś pożytek z tej ulotki.

Więcej…