PROGRAM 1033 - militaryzacja amerykańskiej policji
Publicystyka - Krajowa
środa, 03 września 2014 11:31

Przedrukwujemy ciekawy artykuł ze strony http://grecjawogniu.info/?p=22542 


Zamieszki w Ferguson, do których tłumienia policja wykorzystała uzbrojone pojazdy pancerne, ujawniły silną militaryzację lokalnych sił porządkowych w USA, przejmujących w ramach specjalnego programu za darmo zużyty sprzęt od Pentagonu.

Ferguson jest niedużym miastem w stanie Missouri. To tam, z niewyjaśnionych do tej pory powodów, biały funkcjonariusz policji zastrzelił nieuzbrojonego czarnoskórego Mike’a Browna. Kolor skóry ma tu znaczenie – większość mieszkańców Ferguson jest właśnie czarnoskórych – wyszli więc na ulice, by zaprotestować przeciwko działaniu policji, które uznali za rasistowskie.

Policja na protesty odpowiedziała wysyłając na ulice swoich funkcjonariuszy. Uzbrojonych po zęby, przypominających bardziej najemną armię niż zwykłe patrole. Na miejsce wezwano też Gwardię Narodową.

Więcej…
 
Co dalej z Od:Zyskiem? Czy możliwa jest prowokacja? – Wywiad z prawnikiem
Publicystyka - Krajowa
poniedziałek, 11 sierpnia 2014 14:22
Poniżej publikujemy wywiad z pragnącym zachować anonimowość prawnikiem, który na co dzień współpracuje z organizacjami pozarządowymi w Berlinie. Z pochodzenia jest Polakiem i zna polskie realia prawne.

– Chcielibyśmy porozmawiać z panem mecenasem o jednym z większych konfliktów lokatorskich w Poznaniu, mianowicie sytuacji skłotu Od:zysk. Kilka miesięcy temu, ten stojący od 15-u lat pustostan został kupiony wraz z lokatorami. Co może się stać z Od:zyskiem oraz jego mieszkańcami?

– To zależy od woli nowego właściciela nieruchomości. Mógłby on uporządkować relację z obecnymi mieszkańcami, oddając im tę nieruchomość w użyczenie bądź najem lub opróżnić budynek, następnie wdrażając tam swoje plany inwestycyjne. Ta druga opcja wydaje się bardziej prawdopodobna.

Więcej…
 
"W interesie naszego bezpieczeństwa" - rzecz o podsłuchach i retencji danych telekomunikacyjnych
Publicystyka - Krajowa
sobota, 19 kwietnia 2014 19:44

9 kwietnia prokurator generalny przedstawił w Senacie sprawozdanie, w którym znalazły się informacje o skali inwigilacji prowadzonej przez państwo w zeszłym roku. Niestety dane te nie pokazują pełnego rozmiaru  zjawiska, gdyż najprawdopodobniej dotyczą jedynie tych sposobów inwigilacji, których użycie wymaga zgody sądu. Policja nie chce bowiem udzielać informacji odnośnie tego, co dokładnie zawiera statystyka podawana do publicznej wiadomości. Z pewnością jednak obejmuje ona zaledwie ułamek działań inwigilacyjnych prowadzonych przez służby, co pokazuje choćby niedawny raport przygotowany przez Fundację Panoptykon, zajmującą się monitorowaniem ingerencji państwa w życie obywateli.

Więcej…
 
Charkowski Majdan - punkt widzenia anarchistów z Autonomicznych Związków Zawodowych
Publicystyka - Zagraniczna
czwartek, 20 lutego 2014 13:59

Przedstawiamy punkt widzenia na wydarzenia na Ukrainie anarchistów z charkowskiego Autonomicznych Związków Zawodowych:

Faszyści znajdują się w awangardzie ukraińskich protestów, ale ich ogólne znaczenie nie jest tak wielkie jak rozdmuchują to burżuazyjne media, przyzwyczajone do koncentrowania uwagi tylko na najbardziej wyrazistych i topowych sprawach. Protesty na Ukrainie mają miejsce na tak dużą skalę, że my w Charkowie nie podejmiemy się oceny sytuacji w innych regionach.

Więcej…
 
Ukraina: Prawicowi radykałowie są "koniem trojańskim" Janukowycza - mówią ukraińscy anarchiści
Publicystyka - Zagraniczna
piątek, 24 stycznia 2014 10:51
Publikujemy Stanowisko Niezależnego Związku Pracowników z Kijowa na temat bieżącej sytuacji politycznej na Ukrainie. W najbliższy poniedziałek w Poznaniu odbędzie się spotkanie na temat ostatnich wydarzeń, represji i odpowiedzi ruchu społecznego na Ukrainiewięcej o spotkaniu.

Przegłosowane 16 stycznia prawo ukazało, że część klasy rządzącej, obecnie kontrolującej rząd, jest gotowa zaprowadzić reakcyjną burżuazyjną dyktaturę na wzór reżimów z Ameryki Łacińskiej z lat 70-tych. „Prawa dyktatury” kryminalizują wszelkie protesty i ograniczają wolność słowa, jak również dają podstawy do oskarżeń o „ekstremizm”. Rzecznikami parlamentarnej klasowej dyktatury w rękach skorumpowanej biurokracji oraz monopolistycznej burżuazji jest Partia Regionów i Ukraińska Partia „Komunistyczna”, które już dawno temu stały się siłami politycznymi służącymi interesom kapitału.
Więcej…
 
Maria Aliochina (Pussy Riot): skazana nie jest człowiekiem, a workiem z rzeczami [wywiad]
Publicystyka - Zagraniczna
poniedziałek, 30 grudnia 2013 13:08
Zapraszamy do lektury wywiadu ze świeżo wypuszczą z więzienia aktywistką  Pussy Riot, udzielonego opozycyjnej, moskiewskiej "Nowaja gaziecie" - polskie tłumaczenie opublikowano tu:


Jele
na Kostiuczenko, Nowaja Gazieta: Jak znalazłaś się na wolności?

Maria Aliochina, Pussy Riot:
Na polecenie Dyżurnego Przedstawiciela Naczelnika Obozu wezwano mnie do obozowej dyżurki. Tam nas wzywają często. Chodzimy tam, gdy w jakiejś sprawie żądają od nas wyjaśnień, na przykład kiedy którejś z nas zsunie się z głowy chustka. Tym razem wezwano mnie o ósmej rano. Zaprowadzono do Izby Kontroli Osobistej, to w odległości dwóch kroków. Tam ogłoszono mi postanowienie o amnestii. Zrobiono to w obecności wszystkich zastępców naczelnika obozu karnego, byli tam także szefowie różnych służb obozowych. Przyniesiono moje rzeczy. Poszliśmy do samochodu. Wcześniej, kiedy wysyłano mnie w etap, odbywało się to podobnie. Ale kiedy tym razem zobaczyłam czarną Wołgę, szczerze mówiąc, zareagowałam ze zdziwieniem.
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 Następna > Ostatnie >>

Strona 4 z 6