Rosja: 7 lat więzienia za grafitti!
Informacje - Zagraniczne
niedziela, 06 marca 2011 13:14
W nocy 1 lutego w Burnał (Kraj Ałtajski) miejscowi anarchiści podjęli akcję graficiarską, która miała na celu wykpienie członków rosyjskich elit politycznych.

Następnego dnia funkcjonariusze oddziałów policji antyekstremistycznej wtargnęli do domów dwóch anarchistów:  Sergieja Sandina i  Danila Malyszkina.

Aktywiści zostali przewiezieni na komisariat policji, gdzie przetrzymywano ich ponad 24 godziny bez wody, jedzenia i spania. W tym czasie wywierano na nich presję (także fizyczną) by przyznali się do winy oraz podali dane innych osób uczestniczących w akcji, a także znanych im aktywistów anarchistycznych i antyfaszystowskich. W rezultacie u Siergieja Sandina wystąpił atak astmy.

Później, w trakcie tzw. przeszukania ( przeprowadzonego z naruszeniem podstawowych procedur) policjanci zabrali aktywistom ich osobiste rzeczy (włączając min: kubek, markery, taśmę klejącą itd.): komputer i sprzęt biurowy.

14 lutego w pobliżu swojej pracy został zatrzymany i zawieziony na komisariat milicji Leonow Witalij, trzeci podejrzany o uczestnictwo w akcji malowania graffiti.

Mimo, że straty poniesione po wykonaniu graffiti były niewielkie (około 25 euro za „zniszczony” banner) i nie było żadnych dowodów na udział aktywistów w nielegalnym czynie, policja antyekstremistyczna oskarżyła ich z paragrafów kodeksu karnego. Teraz nasi przyjaciele są sądzeni za „grupowy chuligański czyn popełniony z politycznych pobudek”. Maksymalny wyrok za ten czyn sięga 7 lat pozbawienia wolności.

Teraz Danil, Sergej i Witalij potrzebują pieniędzy na prawników (około 300 euro wszyscy razem). Ta suma jest dla nich bardzo wysoka, ponieważ dwóch z nich to wciąż studenci pochodzący nie z zamożnych rodzin.

W celu zdobycia dokładniejszych informacji możecie pisać na te adresy mailowe, odpiszą wam sami :

DANIIL MALYSZKIN:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
SERGEJ SANDIN: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
WITALIJ  LEONOV: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Jeszcze miesiąc temu organizowali koncert by zebrać pieniądze na dom dziecka, teraz my zbieramy pieniądze dla nich, ponieważ każdy nas może być kiedyś represjonowanym!
Pieniądze mozna przesyłać:

Euro:
Alfa-Bank
Beneficiaru s bank Alfa-bank, Moscow, Russia
Kod S.W.I.F.T.  ALFARUMM
Beneficiaru ms. Gain Olga Aleksandrovna
Numer konta: 40817978308960001123

Correspondent bank of beneficiaru s bank COMMERZBANK AG, Frankfurt am Main
S.W.I.F.T.  COBADEFF
Acc. With corresp / Bank № 400886894501 EUR

Dolary:
Alfa-Bank
Beneficiaru s bank Alfa-bank, Moscow, Russia
S.W.I.F.T.  ALFARUMM
Beneficiaru ms. Gain Olga Aleksandrovna
Numer konta:  40817840308960001497

Correspondent bank of beneficiaru s bank WELLS FARGO BANK N.A.
S.W.I.F.T.  PNBPUS3NNYC
Acc. With corresp / Bank № 2000193651652 USD