Palestyna: więźniowie prowadzą głodówkę
Informacje - Zagraniczne
czwartek, 27 kwietnia 2017 12:51

17 kwietnia obchodzony jest Dzień Palestyńskiego Więźnia. Z tej okazji podjęto szereg działań mających podkreślić solidarność między osadzonymi w izraelskich więzieniach.

Ponad 1600 (spośród 6300) palestyńskich więźniów podjęło strajk głodowy. Poza odmową jedzenia, wielu więźniów ogoliło sobie głowy. Jeden z liderów strajku, członek Fatahu Marwan Barghouti wywiesił baner: Wolność i Godność.

W odpowiedzi, władze więzienne przeniosły niektórych strajkujących do innych więzień. Zapowiadają również, że strajkujący będą przymusowo karmieni – ostatnio Sąd Najwyższy Izraela działanie takie uznał za legalne – mimo to, wielu lekarzy uważa, że jest to jedna z form tortur. Minister Bezpieczeństwa Publicznego Gilad Erdan zakazał przenoszenia strajkujących do szpitali cywilnych.

Równocześnie w wielu miejscowościach odbyły się demonstracje solidarnościowe z osadzonymi. W Betlejem, w sąsiedztwie więzienia Ofer, doszło do zamieszek – w odpowiedzi na kamienie rzucane przez demonstrantów wojsko strzelało kulami pokrytymi gumą. Użyto również gazu łzawiącego i bomb hukowych. Władze izraelskie aresztowały 4 osoby, są to: Ahmad Turki (15 lat), Hassan Ziyad (14 lat), Usama Arabi (15 lat) oraz Muhammad al-Sarafandi (17 lat).

Do protestów przyłączyli się również studenci Arabsko-Amerykańskiego Uniwersytetu w Jeninie. 30 studentów podjęło czterodniową głodówkę. Także w innych krajach odbyły się akcje solidarnościowe (m.in. w Afryce i Południowej Ameryce).

Od początku powstania państwa Izrael, przez izraelskie więzienia “przewinęło się” ponad milion Palestyńczyków i Palestynek. Organizacje broniące praw człowieka wielokrotnie podnosiło, że władze izraelskie dopuszczają się tortur i zastraszania więźniów. Często też odmawiają udzielenia pomocy medycznej osobom przebywającym w więzieniach. Od wielu lat krytykowana jest również procedura “aresztu administracyjnego”, która pozwala władzom Izraela na długotrwałe przetrzymywanie “podejrzanych” w więzieniach, bez przedstawiania im zarzutów, albo utajniając je.


na podstawie:
http://www.maannews.com/Content.aspx?id=776476
http://www.maannews.com/Content.aspx?id=776479
http://www.maannews.com/Content.aspx?id=776469


Źródło: palestyna24.pl