Poznań: Przeciwko wyzyskowi w domu i pracy/ MANIFA 5 marca
Informacje - Krajowe
sobota, 25 lutego 2017 15:29

Ruch anarchistyczny organizuje w Poznaniu blok będący częścią MANIFY, która 5 MARCA przejdzie przez Poznań pod hasłem "PRZECIW PRZEMOCY WŁADZY. DOŚĆ KOMPROMISÓW". Stworzyliśmy je aby dodatkowo zaakcentować, jak ważne są dla nas postulaty socjalno-ekonomiczne i wyjaśnić, w jaki sposób łączą się z pozostałymi hasłami Manify. Chcemy podkreślić, że Manifa jest dla wszystkich, którzy mają dość niskich płac, rosnących czynszów, głodowych emerytur, czy braku zabezpieczeń socjalnych, spowodowanych dekadami neolibaralizmu.

Pielęgniarki, nauczycielki, pracownice magazynów, sklepów i fabryk, opiekunki, sprzątaczki, osoby zajmujące się domem, studentki, pracowniczki naukowe, migrantki chodźcie z nami! WYMAWIAMY SŁUŻBĘ W PRACY I W DOMU!

Przypominamy wydarzenia czarnego protestu i apelujemy o solidaryzowanie się z zatrzymanymi wtedy osobami. Poniższy tekst jest fragmentem dodatku, dotyczącego represji wobec aktywistów/ek, który ukaże się niebawem wraz z 5 nr ulicznej gazety anarchistycznej „A-tak”. Jeśli chcecie pomóc w kolportażu pisma, zaangażować się w jego powstawanie lub przesłać nam swój artykuł, piszcie na Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


03.11.2016 r. – Około 10 tysięcy osób protestowało na Placu Adama Mickiewicza przeciwko pomysłom zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych. Po zakończeniu oficjalnej części manifestacji spora część zgromadzonych osób, pod hasłami: „Jesteśmy wkurwione, idziemy pod PiS” oraz ze słowami przyśpiewki: „Szydło, niestety, twój rząd obalą kobiety” wyruszyły pod biuro partii rządzącej na ulicę Św. Marcin. Pod samym biurem, przy nieustającym wznoszeniu haseł: „Solidarność naszą bronią” i „To jest strajk ostrzegawczy”, doszło do drobnych przepychanek z policją, która pilnowała wejścia do biura partii. W wyniku interwencji funkcjonariuszy zatrzymano trzy osoby. W stronę szpaleru policyjnego poleciały race i petardy. Przez długi czas protestujący nie dopuszczali do odjechania samochodu z zatrzymanymi, skandując: „Solidarność naszą bronią” i „Uwolnić zatrzymanych”. Po około pół godziny manifestujący, wołając: „Jeszcze tu wrócimy”, skierowali się w stronę Placu Wolności, gdzie protest dobiegł końca. Grupa około 200 osób udała się natomiast pod komisariat na al. Marcinkowskiego, gdzie zorganizowano spontaniczną pikietę domagając się wypuszczenia zatrzymanych.

Aktywistów przetrzymywano 24 godz. w policyjnej izbie zatrzymań. Jeden z nich był skuty kajdankami przez 7 godzin. Policja zabezpieczyła materiał dowodowy w postaci wymazów z dłoni, twarzy i włosów zatrzymanych. Zabrano im też do badania przedmioty osobiste; czapki i kurtki. Zdjęto odciski palców, a w trakcie oględzin miejsca zatrzymania zabezpieczono petardy hukowe i dymne. Ostatecznie całą trójkę oskarżono z art. 222 § 1 k.k. (Kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3).

Oskarżeni złożyli skargi na zatrzymanie. Odbyły się w tej sprawie 3 posiedzenia sądu. 16.01.17 r. zapadł wyrok, zgodnie z którym zatrzymanie było legalne, zasadne i prawidłowe. W uzasadnieniu sąd stwierdził m.in., iż „istniała obawa ucieczki skarżących i że oskarżeni byli agresywni, próbowali przeciwstawić się zatrzymaniu, a zgromadzony na ulicy tłum usiłował nie dopuścić do zatrzymania skarżących, napierając na kordon policji i blokując m.in. wyjazd radiowozu, w którym znajdowali się zatrzymani. W tej sytuacji realna była obawa ucieczki skarżących – wmieszania się ich ponownie w tłum demonstrantów i oddalenie się z miejsca zdarzenia”. Policjanci zeznali podczas rozprawy, że poinformowali oskarżonych o przyczynach zatrzymania i przysługujących im prawach bezpośrednio po zatrzymaniu na ulicy. Skarżący odwołali się od tegoż postanowienia. Sprawa jest w toku.

Fb wydarzenia

Manifa Poznań