Uwolnić Ameera! Pikieta w Przemyślu 20.02.2017
Informacje - Krajowe
niedziela, 19 lutego 2017 12:16

Jest szansa, że Ameer wyjdzie z aresztu!

Spotkajmy się w poniedziałek (20.02.2017) o godzinie 11:00 pod Sądem Okręgowym w Przemyślu (ulica Stanisława Konarskiego 6) i dajmy znać, że cały czas pamiętamy o sprawie, obsewujemy ją oraz, że nie przyjmiemy do wiadomości innej decyzji sądu niż uwolnienie Ameera.

Do zobaczenia!


Ameer Alkhawlany jest pochodzącym z Iraku doktorantem UJ, który obecnie przebywa w areszcie w Przemyślu i któremu grozi deportacja (a ta łączy się z zakazem wstępu do krajów Schengen na 5 lat). Oficjalne powody aresztowania Ameera nie są znane, wciąż nie postawiono mu żadnych zarzutów. Nieoficjalnym powodem jego uwięzienia jest odmowa współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego (donoszenia i szpiegowania obcych Ameerowi osób).


ABW wciąż odmawia ujawnienia jakichkolwiek dowodów przeciwko Ameerowi, materiały w sprawie są tajne nawet dla adwokata Ameera.

Sąd Rejonowy w Krakowie, który jako pierwszy wydał decyzję o aresztowaniu Ameera, postanowił o umieszczeniu go w areszcie Ośrodka dla Cudzoziemców argumentując, że mógłby on nie stosować się do panujących w tym ośrodku zasad. Areszt został zasądzony na okres do 3 miesięcy.


3 stycznia tego roku Sąd Rejonowy w Przemyślu postanowił o przedłużeniu aresztu do kolejnych 3 miesięcy. Adwokat Ameera odwołał się od tej decyzji.


20 lutego w Sądzie Okręgowym w Przemyślu odbędzie się postępowanie odwoławcze w sprawie zażalenia na ostatnią decyzję o przedłużeniu aresztu. Adwokat wierzy, że istnieje szansa na przeniesienie Ameera z aresztu do zwykłej części Ośrodka dla Cudzoziemców, jako że Ameer przez cały okres aresztowania przestrzegał panujących w nim reguł. Jego dobre postępowanie powinno zostać wzięte pod uwagę przez sąd.

Więcej informacji oraz opis całej sprawy można znaleźć na: https://www.facebook.com/solidarnizAmeerem/