Rosja: przedłużono tymczasowy areszt Dmitrija Buczenkowa
Informacje - Zagraniczne
czwartek, 28 stycznia 2016 12:29

27 stycznia, sąd Rejonu Basmannego w Moskwie przedłużył termin tymczasowego aresztowania 33. osoby oskarżonej w „sprawie bołotnej”, anarchisty Dmitrija Buczenkowa. Anarchista jest oskarżany o udział w zamieszkach oraz przemoc w stosunku do przedstawiciela władzy podczas znanych wydarzeń 6 maja 2012 r.


Po rozpoczęciu rozprawy adwokatka Swietłana Sidorkina wnioskowała o odroczenie przedłużenia środka zapobiegawczego, dlatego że Moskiewski Sad Miesjki wciąż nie rozpatrzył zażalenia na areszt Dmitrija, przedłużony 3 grudnia przez sąd Rejonu Basmannego. Śledczy oświadczył, iż obrona nie przedstawiła żadnych dowodów na to, że jej zażalenie nie zostało rozpatrzone przez sąd, chociaż Sidorkina przedłożyła kopię wniosku przewodniczącemu sądu.


Dalej śledczy powtarzał znane sformułowania: że Dmitrij może ukrywać się, przeszkadzać w dochodzeniu sprawy, wywierać na świadków presję itd. Ponadto, według słów oskarżenia, Dmitrij jest „nieformalnym liderem” jednej z organizacji anarchistycznych, odwiedzał kijowski majdan w celu „zapoznania się z taktyką ruchu protestacyjnego” oraz organizował w Moskwie turnieje walk z nożem.


Na wniosek adwokatki do materiałów sprawy dołączono pozytywne opinie kolegów Dmitrija wykładowców oraz badaczy z uczelni wyższych Moskwy i Niżniego Nowgoroda.

Sędzia kategorycznie odrzucił jednak wniosek obrony o dołączenie do sprawy wyników ekspertyzy fotograficznej pokazującej, iż osoba, której zdjęcia znajdują się w materiałach sprawy, w żaden sposób nie przypomina Dmitrija Buczenkowa. Sam Dmitrij również oświadczył, iż 6 maja 2012 r. nie był obecny w stolicy, gdyż przebywał wtedy u rodziców w Niżniem Nowgorodzie i są osoby, które mogą to potwierdzić. Jednak śledczy odwołują się do własnych „świadków”, którzy zidentyfikowali Dmitrija po ponad 3 latach od omawianych wydarzeń. Ci sami „stróże porządku” składali zeznania przeciwko innym figurantom „sprawy bołotnej”.


Towarzysze Dmitrija są przekonani, że prześladowanie aktywisty jest związane z jego działalnością polityczną. Po rozprawie sądu Rejonu Basmannego dowiedzieli się, że zażalenie obrony na areszt Buczenkowa zostanie rozpatrzone 1 lutego 2016 r.


Poniżej znajduje się wspomniana ekspertyza fotograficzna.
alt

Źródło: http://avtonom.org/news/dmitriyu-buchenkovu-prodlili-zaklyuchenie-v-sizo-do-2-iyunya