Osman Evcan w strajku głodowym od 10 listopada
Informacje - Zagraniczne
sobota, 12 grudnia 2015 22:52
5 grudnia odbył się międzynarodowy dzień solidarności z Osmanem Evcanem - anarchistycznym więźniem weganinem. Akcje solidarnościowe odbyły się między innymi w Moskwie, Nantes i Tibilisi.

Poniżej umieszczamy apel o solidarność z Osmanem, relację z akcji pod więzienim w Kocaeli oraz list Osmana Evcana z więzienia w Kocaeli.

Apel o Międzynarodową solidarność: 5 Grudnia – dniem akcji lokalnej/globalnej wspierającego Osmana Evcana w Strajku głodowym

Osman Evcan stawia opór władzy jako anarchista i antyspecista nieprzerwanie od 23 lat w państwowych więzieniach. Jako anarchista wspiera walkę o wyzwolenie zwierząt od 2003 roku. Jest dla nas znaczącą postacią, ze względu na konsekwentne domaganie się przez niego totalnej wolności w sprzeciwie przeciw ekologicznemu zniszczeniu, głodowi, biedzie, a także rzeźni i polityki wojny tworzonej i stosowanej przez państwo i kapitalizm.


Od niedawna Osman znajduje się w więzieniu numer 1, typu F w Kandira Kocaeli, po jego pobycie w prawie wszystkich więzieniach Turcji - za opór i niezłomność w walce z systematycznie i ciągle wymierzonej w niego intymidacji. Prawo tak Osmana Evcana, jak i wszystkich pozostałych więźniów politycznych do zdrowej diety w zgodzie z ich preferencjami i wolą jest systematycznie blokowane przez administrację więzienną z wiedzą i zgodnie z instrukcjami Ministerstwa Sprawiedliwości. W rezultacie podjętego przez Osmana 43 dniowego strajku głodowego w 2011 roku udało mu się uzyskać dla wszystkich wegan i wegetarian prawo do wegańsko-wegetariańskich posiłków w więzieniach. Prawo zostało następnie zatwierdzone przez odpowiednią legislację. W ostatnim okresie Osman Evcan poszedł o krok dalej w owej walce. Jego kolejny – 33 dniowy - strajk głodowy zakończony zwycięstwem 26 czerwca 2015 dał poza posiłkami przygotowanymi ze świeżych owoców i warzyw dla wegańskich więźniów jeszcze możliwość odbierania paczek żywnościowych dostarczanych spoza więziennych murów.


Pomimo swojego zaawansowanego wieku i zmęczenia fizycznego w wyniku podejmowanych przez niego akcji, Osman Evcan kontynuuje swoją walkę i opór dziś w celu otwarcia przestrzeni dla wszystkich wegańskich i wegetariańskich więźniów politycznych, którzy przybędą po nim, bez strachu, że będą musieli ponieść koszty, które on poniósł. Po ostatnich listopadowych wyborach, w państwie tureckim opresyjny klimat wynikający z hegemonii islamskiego faszyzmu AKP spowodował, że Osman Evcan również utracił wszystkie ciężko wywalczone przez niego w nieprzerwanej walce 'przywileje' wegańskich posiłków. Jasnym jest, że powodem nękania Osmana i odmawiania mu jego praw są jego anarchistyczne poglądy i zachowanie – nie zgadzanie się na bycie uciszanym przez autorytarną przemoc władz i niesprawiedliwość. Dlatego od 10 listopada Osman podjął kolejny bezterminowy strajk głodowy.


Solidarnie udzielamy wsparcia Osmanowi Evcanowi i oporowi, który zintensyfikował się w dzięki jego osobowości - pod murami więzienia Kocaeli nr 1. Ogłaszamy, że poza murami więzienia Osman nie jest sam w swym nieokreślonym strajku głodowym podjętym w walce o przywrócenia wszystkich praw i dostarczania mu wegańskich posiłków. Wzywamy anarchistów, członków i członkinie ruchu wyzwolenia zwierząt jak i jednostki walczące o wolność totalną aby solidarizowały się i stawiały opór, szczególnie gdy prubuje się go spacyfikować i uczynić nieefektywnym w cieniu konserwatywnej politycznej pamięci. Wzywamy do protestu przeciwko instytucjonalnym, państwowym ośrodkom tortur – więzieniom. Wzywamy cię – podnieś głos!


Wzywamy tak towarzyszy w różnych częściach Turcji jak i na świecie; tak w ruchach wyzwolenia zwierząt jak i aktywistów walczących o prawa człowieka aby zorganizowali akcje pod reprezentacyjnymi dla Turcji ośrodkami w waszych krajach. Mogą to być wizyty, demonstracje, cokolwiek co świadczyłoby o geście solidarności; pod ambasadami, agencjami rynkowymi czy tam gdzie wydaje się wam właściwie uczynić ten gest solidarności i wsparcia! Czas działać!


Protestujemy pod więzieniem Kocaeli Kandira (typ F) nr 1. o wegańskie posiłki dla Osmana Evcana 5go grudnia 2015!!

alt

Anarchiści wraz z członk(ini)ami ruchu wyzwolenia zwierząt poszli pod więzieniie typu F w Kandira.

relacja

Osman Evcan podjął głodówkę 10 listopada walcząc o różne postulaty. Kilka dni temu dołączył do niego towarzysz z celi – Hasan Cinar – również rozpoczął nieograniczoną głodówkę by wesprzeć Osmana Evcana. 5 grudnia udaliśmy się pod więzienie typu F w Kandira z flagami, transparentami, sloganami, bębnami i pochodniami aby zamanifestować naszą solidarność z wegańskim anarchistycznym więźniem. Nasze głosy przbiły się przez grube mury i przynieśliśmy Osmanowi promyk nadziei. Osman odmawia jedzenia z własnej woli używając własnego ciała – jego jedynej broni do walki. Stawia opór i sam staje się sprawiedliwością. Krzyczęliśmy głośno dla zwierząt, świata i ludzi o wolność dla więźniów:


Podłóżmy ogień pod więzienia!

Zniszczyć więzienia, wolność dla więźniów!


Tą demonstracją chcieliśmy pokazać, że nie boimy się łańcuchów rządu, który więzi ludzi, zwierzęta i ziemię. Nasza walka przeciwko woli systemu aby włączać nas w swój chory plan będzie trwała. Każdy i każda, kto walczy aby obalić opresje jest wojownikiem/czką wolności. Będziemy walczyć dotąd aż polityczna izolacja narzucona na Osmana się skończy. Więzienia to betonowe trumny, zbudowane w celu kontrolowania większości i pacyfikowania mas dla interesów nielicznych.

Wolność dla Osmana Evcana!


Dopóki wszystkie klatki i więzienia nie zostaną zniszczone!


alt

Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi
A-7-21
Kandıra/KOCAELİ

Turcja


List od Osmana Evcana – anarchistycznego więźnia – weganina

Osman Evcan kontynuuje swój opór wobec pogarszających się warunków w więzieniach. Jasno wyraził, że jest zdeterminowany aby kontynuować strajk głodowy na czas nieokreślony o wolność totalną. Podczas naszej wizyty był pełen nadziei i powiedział nam, że nie wolno opuszczać sceny terroryzowanej przez zorganizowaną przemoc państwa. Podkreślał, że jedyną drogą jest opór i walka. Osman opiera ten strajk głodowy na wizji psychologicznego oporu, która przeciwstawia się strachu i tworzącej się polityce polowań na czarownice i wzywa nas do podjęcia działań i zmotywowania się tak, aby nasze prawa wynikały z naszego istnienia.

Nie powinniśmy pozwolić na to, by Osman Evcan ani my same zostaniemy zniszczone przez koła zębate mechanizmów uległości bazującej na zniszczeniu wszelkich form niezgody z zastanym porządkiem. Posłuchajmy wezwania Osmana, który buduje swe życie na ideach opartych na solidarności, walce i nie krzywdzeniu żadnej istoty żywej – ideom, które wiodą go ku śmierci.

Poniżej list od Osmana Evcana, z powodami dla których rozpoczął strajk głodowy:

Dopóki wszystkie klatki i więzienia nie zostaną zniszczone!

ABC İstanbul

Informuję opinię publiczną o moim nieokreślonym czasowo strajku głodowym:

Jestem więźniem w więzieniu nr 1, typu F w Kocaeli. Jestem weganinem – nie jem mięsa ani żadnych produktów pochodzących z ciał zwierząt. Wybrałem życie w ten sposób, bo jest to bliskie ideom związanym z wyzwoleniem zwierząt i prawom zwierząt.

Przywieziono mnie do więzienia nr 1 w Kocaeli 24 kwietnia 2014. Napisałem do administracji więziennej, że jestem weganinem, że nie jem mięsa ani żadnych produktów pochodzenia zwierzącego, że jem owoce, warzywa i ziarna. Wraz z tym poprosiłem aby pożywienie, które dostaję odpowiadało wymaganiom mojej diety. Domagałem się aby wegańskie produkty były sprzedawane i składowanie w wewnętrznej i zewnętrznej kantynie więziennej.

Przez długi czas nie liczono się z moimi prośbami. Pomimo, iż napisałem petycje do administracji więziennej dziesięciokrotnie – nigdy nie odpowiedziano.

Przez wiele lat pisałem petycje z tymi samymi problemami do Ministerstwa Sprawiedliwości, biura prokuratora generalnego, sędziego odpowiedzialnego za wykonanie wyroków w Kocaeli. Problem mojej wegańskiej diety nie znajdował rozwiązania.

W tym samym czasie moja rodzina wraz z towarzyszami poza więzieniem również pisali petycje do instytucji prawnych aby rozwiązać ten problem.

Cały nasz wysiłek i wszystkie próby, podejmowane przez więźniów – wegan domagających się swoich praw pozostawały bez konkluzji.

Tylko dlatego, że nie dostawałem wegańskiego pożywienia jakiego potrzebowałem, zacząłem mieć problemy ze zdrowiem. Moje ciało osłabło z powodu marnych wartości odżywczych i zacząłem często chorować.

Ostatnim co mi pozostało by stawić opór represyjnym, autorytarnym i arbitralnym praktykom i odzyskać podstawowe prawa człowieka było rozpoczęcie 25 maja 2015 nieokreślonego czasowo strajku głodowego. Mój strajk głodowy trwał 33 dni. 26 czerwca moje rządania zostały zaakceptowane.

Zgodnie z umową;

1.Mogliśmy sprowadzać wegańskie produkty i jedzenie, którego potrzebujemy a nie ma go w więziennych kantynach z Wegańskiego Marketu pod nadzorem administracji.

2.Nasze posiłki gotowane w Otwartym Więzieniu w Kocaeli miały być nam podawane w następujący sposób:

* Posiłki gotowane z sezonowych warzyw,

* Szklarniowe warzywa nie-sezonowe i produkty z puszek miały nie być nam dostarczane,

* Posiłki z kasz i roślin strączkowych miały być nam dostarczane według naszych potrzeb,

*Proporcjonalnie do jedzenia nam dostarczanego, warzywa i owoce sezonowe (kalafior, brokuł, pieczarki, marchew, itd), których potrzebujemy – surowe miały być nam dostarczane cotygodniowo.

Nasze prawa człowieka, o których wspomnieliśmy powyżej zostały dane nam, więźniom anarchistycznym – weganom w skutek strajku głodowego na czas nieokreślony. Mógłbym umrzeć, bądź moje ciało mogło doznać trwałych, nieodwracalnych uszkodzeń. Fundamentalne i uniwersalne prawa człowieka zostały nam przywrócone wskutek strajków głodowych, w których ryzykowaliśmy śmiercią.

Te prawa zostały nam – więźniom weganom dane, zaakceptowane i wprowadzone w życie 26 czerwca 2015. Respektowane były około 4 miesięcy. Niedawno – 6 listopada 2015, nasze prawa znowu zostały ograniczone przez administrację więzienną wraz z arbitralnym i autorytarnym jej działaniem. Te opresje są nieludzkie i nielegalne. To pogwałcenie i marginalizowanie naszych fundamentalnych i z dużym wysiłkiem wywalczonych przez anarchistycznych więźniów wegan ostatnie lata praw. To co wywalczyliśmy strajkami głodowymi z ryzykiem śmierci zostało zmiecione jednym ruchem. Nasze uniwersalne prawa człowieka zostały złamane a administracja znowu nie liczy się z nimi.

Ostatnia paczka z wegańskim jedzeniem została przysłana przez Wegański Market do więzienia 6 listopada 2015. Gdy przyszedłem by ją odebrać, otworzono ją, badając przedmiot po przedmiocie ale nie pozwolono mi jej zabrać. Paczka trafiła do magazynu. Administracja więzienia powiedziała, że od tej pory nie będą podawać wegańskich produktów więźniom.

Inny wegański więzień, Kemal Toksa z Bloku-C, swoje prawo do wegańskich posiłków stracił w ten sam sposób. Gdy chodzi o wegan, wegetarian i chorych więźniów, to pogwałcenie i cofanie praw jest stosowane systematycznie. Kolejną arbitralną rzecz zrobioną przez administrację więzienną jest ostatnia lista tygodniowych wegańskich posiłków przysłanych przez Dyrektorat Otwartego Więzienia w Kocaeli z 12 listopada 2015. Produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak miód i jogurt dominowały tę listę. Pomimo, iż administracja doskonale zdaje sobie sprawę z naszych wyborów co do pożywienia, rozpoczęli tego typu presję psychologiczną i ataki.

Ponadto, oprócz odmawiania nam naszych praw, które nam się należą jako weganom, wegetarianom i chorującym więźniom, jest jeszcze wiele innych problemów, z którymi borykamy się w więzieniu, a autorytarne, arbitralne praktyki wykonywane przez administrację więzienną, niosą ze sobą pogwałcanie fundamentalnych praw człowieka.

Aby potępić pogwałcenie i cofnięcie naszych praw i aby odzyskać je spowrotem, rozpocząłem swój strajk głodowy 10 listopada 2015. Przekazuję opinii publicznej, że dopóki nie odzyskam fundamentalnych praw człowieka doputy będę kontynuował swój strajk głodowy.

Podczas mojego strajku głodowego, moje zdrowie może ulec pogorszeniu, moje ciało może zostać trwale uszkodzone, mogę stracić życie. Odpowiedzialni za wszelkie potencjalne negatywne następstwa są:

1. Ministerstwo Sprawiedliwości
2. Biuro prokuratora generalnego
3. Więzienie nr 1, Typ F w Kocaeli
4. Dyrektorat instytucji otwartego więzienia

Poniżej zapisuję listę problemów, które nas dotykają ze względu na autorytarne i arbitralne praktyki administracji więziennej. Będę kontynuował mój strajk głodowy dopóki, doputy wszystkie problemy nie zostaną rozwiązane.

Powody, dla których rozpocząłem nieokreślony czasowo strajk głodowy:

Problemy, które chcemy by zostały rozwiązane:

1.Więźniowie – weganie muszą odzyskać swoje prawa. Substancjalne warunki muszą zostać spełnione by otrzymywać wegańską żywność, produkty dzięki którym weganie – więźniowie będą mogli odżywiać się w zrównoważony i zdrowy sposób.

Potrzeba na dostarczenie wegańskiej żywności, której nie ma w więziennej kantynie powinna być możliwa do zaspokojenia z zewnątrz – przez rodziny i przyjaciół – pod nadzorem administracji więziennej. Nie powinno być żadnych obostrzeń ani zakazów w tej sprawie.

Wegańskie produkty, które trafiają do więziennych kantyn są sprzedawane w wykluczających cenach. Sprzedaż tych produktów nie powinna być motywowana zyskiem.

2. Prawa ustanowione dla wegańskich więźniów powinny także odnosić się do więźniów – wegetarian oraz chorujących. Fundamentalne prawa człowieka więźniów chorych są łamane. To naruszanie musi się skończyć

3. Każdemu więźniowi weganinowi, wegetarianinowi, czy choremu powinna zostać oddana do dyspozycji kuchenka elektryczna. Tylko tak da się zadbać o zdrowe i zbalansowanie pożywienie.

4. Powinno być możliwe kupowanie warzyw i owoców w zewnętrznej kantynie.

5. Sezonowe owoce i warzywa, których weganie, wegetarianie i chorzy więźniowie potrzebują powinny być im dostarczane co tydzień.

6. Nie powinno być produktów takich jak jogurt czy miód na tygodniowych listach żywności wegańskiej. Powinno się zaprzestać tego typu ataków i presji psychologicznej.

7. Czajnik elektryczny potrzebny więźniom powinien być dostępny w sprzedaży w wewnętrznej kantynie.

8. Autorytarnych, opresyjnych i obraźliwych nagich przeszukań dla przybywających po raz pierwszy do więzienia więźniów powinno się zaprzestać.

9. Przeszukiwanie ciał przez nakaz zdejmowania butów w więzieniu powinien się skończyć.

10. Podczas wolnych wizyt, powinniśmy mieć prawo do zbliżeń z osobami nas odwiedzającymi i do robienia razem z nimi zdjęć.

11. W pokojach do wolnych wizyt powinna być maszyna robiąca herbatę. Odwiedzający nas powinni móc napić się herbaty.

12. Autorytarny terror, opresje, przemoc i ludobójstwo przeciwko Kurdom musi się skończyć. Prawo Kurdów do samostanowienia o swoim języku, kulturze, wspólnym życiu nie powinno być pogwałcane. Kurdowie, jak i ludzie różnych nacji powinny mieć w sposób równy dostęp do swoich naturalnych, podstawowych, uniwersalnych praw.

13. Seksistowskie opresje, przemoc, terror i ludobójstwo przeciw kobietom musi się skończyć.

14. Grabież, rzeźnia i zatruwanie ziemi musi się skończyć.

15. Speciestyczne morderstwa, przemoc i wykorzystywanie zwierząt musi się skończyć.

16. Homofobiczna, transfobiczna przemoc, terror, masakry wymierzone przeciw indywiduuom LGBT musi się skończyć.

17. Imperialistyczne, kolonizacyjne rządy muszą zaprzestać okupacji, wyzysku, wojen, masakr w Syrii i na całym Bliskim Wschodzie. To rządy Zachodu zaczęły i są odpowiedzialne za wojnę w Syrii i na Bliskim Wschodzie. Wszyscy mieszkańcy Bliskiego Wschodu powinni zaangażować się aktywnie w kolektywną walkę.

18. Przemoc, wyzysk, gwałt, masakra wymierzona przeciwko migrantom przybywającym do Turcji z powodu wojny na Bliskim Wschodzie i w Syrii powinna się skończyć.

Rozpocząłem nieokreślony czasowo strajk głodowy 10 listopada 2015 w celu rozwiązania powyższych problemów. Pozdrawiam z miłościąWięzień anarchistyczny - weganin
Osman Evcan


Źródło: sosyalsavas.org